Skip to content
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube
NKPJ

NKPJ

Nova komunistička partija Jugoslavije

Primary Menu
  • NASLOVNA
  • VESTI
  • SAOPŠTENJA
  • O NAMA
    • CILJEVI NKPJ
    • ISTORIJAT NKPJ
    • RUKOVODEĆI ORGANI
    • SIMBOLI NKPJ
    • HIMNA NKPJ
  • DOKUMENTA
    • PROGRAM NKPJ
    • STATUT NKPJ
    • REGISTRACIJA NKPJ
  • International
  • KONTAKT
  • Ћирилица
  • Najnovije
  • Vesti

NKPJ OBELEŽILA DAN REPUBLIKE

29/11/2023

NKPJ je organizovala Svečanu akademiju povodom 80 godina od osnivanja republike u hotelu Slavija. U Jajcu je 29.11.1943. godine, na Drugom zasedanju AVNOJ konstituisan u zakonodavno i izvršno predstavničko telo Jugoslavije, uspostavljen je Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije, a izbegličkoj vladi i kralju Petru II Karađorđeviću je zabranjen povratak u zemlju do kraja rata. Te odluke su uspostavile temelje buduće republike koja je formalno uspostavljena na isti dan dve godine kasnije nakon organizovanog refernduma.

 

Ovogodišnje obeležavanje Dana republike imalo je fokus i na solidarnost sa narodom Palestine, jer 29. novembar predstavlja i međunarodni dan solidarnosti sa narodom Palestine. Tim povodom, naš omladinski Savez je organizovao prikupljanje humanitarne pomoći za Palestinu.

 

Na skupu su bili prisutni kao gosti i sledeći ambasadori: ambasador Republike Kube Lejde Ernesto Rodirgez Hernandez, ambasador Venecuele Dimas Alvarega i Savetnik ambasade Države Palestine Elajan Kisvani. Pored njih, na skupu su bile prisutne delegacije: SUBNOR-a Stari Grad, Društvo srpsko – kubanskog prijateljstva, Komunisti Srbije, Mreža za odbranu čovečanstva, kao i udruženje Stara Bežanija.

 

O značaju dana Drugog zasedanja AVNOJ-a govorio je istoričar  Ilija Živković, dok je Prvi sekretar SKOJ-a, Miloš Karavezić istakao važan politički značaj koji Dan Republike ima u savremenim političkim uslovima. Takođe, drug Karavezić je napomenuo izazove sa kojima se omladina susreće i da je nedavno osnovana omladinska sekcija Svetske antiimperijalističke platforme u Atini, a SKOJ je jedan od osnivača ove nove incijative.  

 

Na kraju se skupu obratio i Generalni sekretar, drug Aleksandar Banjanac koji je nabrojao skorašnje i predstojeće aktuelnosti naše Partije, ali i važne zadatke koji su pred nama a koji su u vezi s jubilejom koji obeležavamo, koji nas ujedno obavezuje na ozbiljan i pregalnički rad svakoga od nas kome je cilj obnove Jugoslavije zasnovane na ravnopravnosti njenih naroda, solidarnosti i zajedništvu važan imperativ. Drug Banjanc je izneo i osudu antijugoslovenske i revizionističke histerije koja u Srbiji i drugim republikama Jugoslavije ima neraskidive veze sa antikomunizmom.

Svečanu akademiju su uveličali izvodeći revolucionarne pesme bas solista Darko Jusufović i korepetitor Milena Stanojević.

 

Sekretarijat NKPJ-a,

 Beograd,

29.11.2023. 

Tags: Jugosloveni revolucionarne-tradicije revolucionarnetradicije SFRJ

Post navigation

Previous NKPJ I SKOJ NA SASTANKU ANTIMPERIJALISTIČKE PLATFORME U ATINI
Next SEDAM KANDIDATA NKPJ I SKOJ NA REPUBLIČKIM IZBORIMA

Pogledaj još...

NKPJ PRISUTNA NA OSNIVANJU SOVINTERNA
  • Najnovije
  • Vesti

NKPJ PRISUTNA NA OSNIVANJU SOVINTERNA

02/05/2026
Prvi Maj SREĆAN PRVI MAJ
  • Akcije
  • Najnovije

SREĆAN PRVI MAJ

01/05/2026
OSTAVKA ZA MINISTRA ĐURIĆA
  • Najnovije
  • Naši stavovi

OSTAVKA ZA MINISTRA ĐURIĆA

29/04/2026
PRAVDA, BORBA, 1.MAJ - TRG DIMITRIJA TUCOVIĆA, 11:30 ČASOVA PRAVDA, BORBA, 1. MAJ
  • Najnovije
  • Vesti

PRAVDA, BORBA, 1. MAJ

27/04/2026
POSLEDNJI POZDRAV DRUGU TIBORU ZENKERU
  • Najnovije
  • Vesti

POSLEDNJI POZDRAV DRUGU TIBORU ZENKERU

19/04/2026
GNUSNO SKRNAVLJENJE SPOMENIKA CRVENOJ ARMIJI
  • Najnovije
  • Saopštenja

GNUSNO SKRNAVLJENJE SPOMENIKA CRVENOJ ARMIJI

18/04/2026

Najnovije objave

  • NKPJ PRISUTNA NA OSNIVANJU SOVINTERNA
  • SREĆAN PRVI MAJ
  • Call for the Resignation of Minister Đurić
  • OSTAVKA ZA MINISTRA ĐURIĆA
  • PRAVDA, BORBA, 1. MAJ

Proleteri svih zemalja, ujedinite se!

Pojmovi za pretragu

1. maj antifašizam apoteka beograd Branko Kitanović ekologija Generalni sekretar IMCWP imperijalizam internacionalizam international izbori izvršitelji Jugoslavija Jugosloveni koronavirus Kosovo Kuba kultura Lenjin NATO NOB Novi komunist omladina privatizacija Proletkult protest radnička borba revizionizam revolucionarne-tradicije revolucionarnetradicije SFRJ Si Đinping solidarnost SSSR Staljin štrajk žensko pitanje СССР

Kategorije

  • Akcije
  • International
  • Najnovije
  • Naši stavovi
  • Saopštenja
  • Učlani se
  • Vesti
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube
© NKPJ | e-mail: int_nkpj@yahoo.com | Magnitude by AF themes.