SRBIJA UZDRŽANA PREMA NACIZMU U UJEDINJENIM NACIJAMA
Srbija je bila uzdržana tokom glasanja u Generalnoj skupštini UN, povodom ruskog predloga rezolucije protiv veličanja nacizma, rasizma i ksenofobije. Treći komitet Generalne skupštine UN usvojio je 04. novembra ruski nacrt rezolucije o borbi protiv veličanja nacizma. Za dokument pod nazivom „Borba protiv veličanja nacizma, neonacizma i drugih tipova prakse koje doprinose eskalaciji savremenih oblika rasizma, rasne diskriminacije, ksenofobije i netrpeljivosti povezane sa njima“ glasalo je 106 zemalja, 52 su bile protiv, dok je 15 bilo uzdržano.
Podsećanja radi, prošle godine po istom tekstu nacrta rezolucije u Generalnoj skupštini UN o borbi protiv veličanja nacizma, zemlje EU su se uzdržale od glasanja. Ovog puta zapadne zemlje glasale su protiv.
Ovakvo glasanje zapadnih zemalja ima za cilj reviziju istorije koja je i našoj zemlji nametnuta od 2000. godina. Po nalogu Evropske unije, Srbija je donela Zakon o rehabilitaciji koji je rehabilitovao preko 3000 ratnih zločinaca, kvislinga, nacista i kolaboracionista. Istorijski revizionizam ostrašćen najgorim nazadnim uverenjima, nastoji da iz korena izmeni svest i istinu o ulozi komunista u pobedi nad fašizmom. Takva politika ima za cilj da izjednači žrtvu i dželata, dobro i zlo, pobednika i poraženog, odnosno nacizam i komunizam. U prilog tome idu brojne rezolucije Saveta Evrope i Evropskog parlamenta, čiji je cilj revizija istorije.
Nova komunistička partija Jugoslavije odbacuje ovakvu nakaradnu interpretaciju prošlosti. NKPJ smatra da je Srbija uzdržavanjem u Ujedinjenim nacijama iskazala sramni i kukavički čin, te pokazala celom antifašističkom čovečanstvu (kao i građanima Srbije) da žmuri na nacizam. Danas, kada nacizam u svom najgorem obliku diže svoju glavu, dužnost svog progresivnost čovelčanstva je da stane na put takvim pojavama. Nažalost u Evropi se već decenijama žmuri na nacističke pojave. Međutim, ono što je tragično za građane Srbije je to da se ova pojava praktikuje i u našoj zemlji, a najbolji dokaz su za to kontinuirani napadi neonacističkih huligana na prostorije NKPJ, na koje se državni organi prave nemi.
NKPJ osuđuje sramno uzdržavanje Srbije po ovom pitanju u Ujedinjenim nacijama, jer protiv nacizma se mora boriti na svakom koraku. NKPJ smatra da ovakvo glasanje u UN-u je uvreda za sve građane Srbije i potomke žrtava nacističkih zločina u našoj zemlji. Sprski narod je bio na strani antifašizma u Drugom svetskom ratu, masovno podržavajući Narodnooslobodilački pokret na čelu sa Komunističkom partijom Jugoslavije. Za srpski narod i građane Srbije je ovakva rezolucija neprihvatljiva, a NKPJ će uvek biti principijelno protiv povampirenja nacizma i bilo kog drugog oblika revizije istorije.
Sekretarijat Nove komunističke partije Jugoslavije,
Beograd,
09.11.2022.