TRIDESET I DVE GODINE OD FORMIRANJA NKPJ
Nova komunistička partija Jugoslavije (NKPJ), jedina istinska marksističko-lenjinistička partija u našoj zemlji, formirana je na današnji dan pre tačno 32. godine. Taj datum se svečano obeležava kao Dan Partije.
Tim povodom delegacija Sekretarijata NKPJ predvođena Generalnim sekretarom položila je cveće na grob osnivača i prvog generalnog sekretara NKPJ, Branka Kitanovića.
Ove godine Partija svoj rođendan obeležava boreći se protiv pokušaja buržoazije da teret ekonomske krize nastale usled pandemije korona virusa i globalnog rasta cena energenata prebaci na pleća radničke klase, a sebi i dalje obezbeđuje visoke profitne stope čak i u takvim uslovima. Takođe, slaveći svoju 32 godišnjicu formiranja NKPJ pruža punu podršku Donjeckoj i Lugnskoj Narodnoj Republici koje vode pravednu borbu protiv ugnjetavanja i ostvarivanje prava na samoopredeljenje uz podršku Rusije. NKPJ specijalnu vojnu operaciju Moskve u Ukrajini ocenjuje kao ispravnu u cilju zaštite Donjecka i Luganska i slamanje kičme kijevskoj fašističkoj pučističkoj hunti. Partija se u godini u kojoj slavi svoj 32 rođendan žestoko protivi pokušajima zapadnih imperijalista da prisile Beograd da prizna lažnu državu Kosovo. Za te i druge ciljeve NKPJ će posle proslave Dana Partije nastaviti da se bori još odlučnije i poletnije nego što je to bio slučaj dosad!
Podsećanja radi, Osnivački kongres Nove komunističke partije Jugoslavije (NKPJ) održan je 30. juna 1990. godine u Beogradu. Kongres (Osnivačka skupština) je održan u sali Saveza inženjera i tehničara Srbije, uz učešće 265 delegata iz svih republika Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije. Prisutni delegati su doneli odluku da Partija dobije ime Novi komunistički pokret Jugoslavije (NKPJ). To ime je bilo aktuelno sve do 1995. godine, kada je promenjeno u današnje, Nova komunistička partija Jugoslavije (NKPJ).
Na Prvom kongresu odlučeno je da najviši organ NKPJ bude Viši politički savet, a njegov izvršni organ Sekretarijat. Na Kongresu, i nešto kasnije, izabrani su i kooptirani u Sekretarijat: Branislav – Branko Kitanović, Aleksandar Jovanović, Dragutin Vukićević, Radonja Vešović, Živan – Džina Radovanović, Vaso Ivanović, Mihajlo Renovčević, Milan Nikolić, Veselin Popović, Petar Šušnjar, Vladimir Ivanović, Adem Omerkić, Milivoje Stefanović – Dolinski, Milojko Lukić, Božo Delibašić, Radomir Mrdaković, Radoica Tautović, Nada Krajger, Vladimir Andrejev, Mirčeta Sertalić, i po još jedan član iz Hrvatske i Makedonije. Kasnije je u Sekretarijat kooptiran Vlastimir Jovanović. Za generalnog sekretara NKPJ izabran je Branko Kitanović a za predsednika Radonja Vešović.
U februaru 1991. godine osmočlana delegacija NKPJ bila je gost Komunističke partije Sovjetskog Saveza (KPSS) na poziv članova rukovodstva KPSS koji su bili protivnici izdajničke linije Gorbačova, Jakovljeva i Ševarnadzea.
U januara 1992. obnovljen je Savez komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ) kao nastavljač revolucionarnih i slobodarskih tradicija nekadašnjeg SKOJ-a koji je ukinut 1948. godine.
Drugi kongres NKPJ održan je u Beogradu aprila 1991. godine u Pedagoškoj akademiji. Na kongresu je došlo do oštrog generalnog sukoba između marksističko-lenjinističke linije ogromne većine članova Partije i Sekretarijata i socijal-demokratske i karijerističke orijentacije izrazite manjine. Kongres se završio porazom socijal-demokratske i karijerističke grupe koja je bila prinuđena da napusti Partiju. U toj grupi je bio i predsednik Radonja Vešović. Nakon njegovog izlaska iz Partije niko više nije biran na funkciju predsednika (koja je u praksi imala počasni karakter) a kasnije je izmenama izbačena iz Statuta NKPJ.
Na aprilskom plenumu 1992. godine odlučeno je da NKPJ uspostavi kontakt sa obe komunističke partije koje su formirane u Rusiji posle raspada SSSR-a krajem 1991. godine. Posle toga u Moskvu je otputovala delegacija NKPJ predvođena generalnim sekretarom Brankom Kitanovićem, koja je uspostavila saradnju sa ruskim kompartijama.
U februaru 1993. godine delegacija NKPJ učestvovala je u Pjongjangu (DNR Koreja) na konferenciji komunističkih partija iz celog sveta. Na konferenciji NKPJ je potpisala zajedničku deklaraciju u kojoj su iznete ocene o razbijanju SSSR-a i socijalizma u Istočnoj Evropi.
Krajem februara 1993. godine predstavnici NKPJ kao jedini strani delegati, prisustvovali su u Moskvi osnivačkom kongresu Komunističke partije Ruske Federacije (KPRF). Na lokalnim izborima u maju 1992. godine NKPJ osvaja jedno odborničko mesto u Skupšini opštine Požarevac. Na decembarskim opštim izborima iste godine, na kojima je učestvovala i proimperijalistička buržoaska opozicija koja je bojkotovala opšte majske izbore, NKPJ osvaja dva odbornika u Skupštini opštine Požarevac. Na godišnjoj konferenciji 21. decembra 1995. godine usvojeni su novi Statut i Program NKPJ. Na saveznim izborima 1996. godine (izbori za Veće građana Skupštine SR Jugoslavije) u izbornoj jedinici Zrenjanin NKPJ osvaja oko 11.000 glasova i Partiji za dlaku izmiče ulazak u savezni parlament. Nezvanično se spekulisalo da je NKPJ koja nije imala svog predstavnika u izbornoj komisiji izborne jedinice Zrenjanin dobila veći broj glasova od zvanično saopštenog, odnosno da je izborila ulazak u Skupštinu SRJ, to jest da su Partiji glasovi pokradeni. Nosilac izborne liste u Zrenjaninu, član Centralnog komiteta NKPJ drug Slobodan Milošev je osvojio odbornički mandat u Skupštini opštine Nova Crnja. S obzirom da je NKPJ prihvatila koaliciju sa Socijalističkom partijom Srbije (SPS) koja nije mogla samostalno da formira vlast u Novoj Crnji, Milošev je izabran na funkciju potpredsednika Skupštine opštine Nova Crnja.
U martu 1997. godine izlazi prvi broj lista “Novi komunist”, organa Centralnog komiteta Nove komunističke partije Jugoslavije. Treći kongres Partije održan je 1. aprila 2001. godine u Beogradu, u Nemanjinoj 34, gde su se nalazile tadašnje prostorije NKPJ. Na kongresu je usvojena Rezolucija u kojoj se konstatuje da je u zemlji izvršena kontrarevolucija, uz spregu imperijalista i domaćih reakcionarnih snaga.
Period od 5. oktobra 2000. godine za NKPJ predstavlja najteži period u postojanju jer je Partija izložena gotovo potpunoj informativnoj blokadi i brojnim diskriminacijama. Veliki udarac za Partiju predstavlja i oduzimanje prostorija u Nemanjinoj 34 u maju 2011. godine u kojima je NKPJ boravila od jula 1991. godine. Tadašnji buržoaski proimperijalistički režim Demokratske stranke smatrao je da će oduzimanjem prostorija NKPJ umrtviti rad komunista u periodu svetske kapitalističke krize, međutim Partija je vladajućoj eksploatatorskoj klasi pokazala da je “tvrd orah” uspešno nastavivši sa delovanjem iz nove centrale u Ustaničkoj 17. Nenadoknadiv gubitak NKPJ je pretrpela u decembru iste godine kada je iz njenih borbenih redova smrt istrgla osnivača i prvog generalnog sekretara Partije druga Branka Kitanovića. Iako teško pogođena nenadomestivim gubitkom druga Kitanovića jednog od najuvaženijih i najpriznatijih lidera međunarodnog komunističkog pokreta, Partija je neumorno nastavila da korača putem koji je zacrtao njen osnivač. U januaru 2012. godine održana je uspešna godišnja konferencija NKPJ pod nazivom “Nastavljamo liniju, jačamo Partiju” na kojoj je izabrano novo rukovodstvo. Za novog generalnog sekretara tada je izabran drug Batrić Mijović.
28. novembra 2015. godine NKPJ je održala četvrti Kongres u Beogradu. Izglasan je novi program i statut NKPJ, kao i plan delovanja.
14. januara 2017. godine NKPJ je održala peti vanredni Kongres u Beogradu. Na tom Kongresu za generalnog sekretara NKPJ-a izabran je drug Aleksandar Banjanac koji se na toj poziciji nalazi i danas.
Živeo marksizam-lenjinizam!
Živeo proleterski internacionalizam!
Živela Nova komunistička partija Jugoslavije!
Sekretarijat Nove komunističke partije Jugoslavije,
Beograd,
30. 06. 2022.