BESTIDNA PRODAJA JUGOREMEDIJE U STEČAJU
Zrenjaninska fabrika lekova Jugoremedija je iz stečaja prodata je češkom privatnom fondu APS Project one za sramotno nisku sumu od 365,5 miliona dinara.
APS je najveći poverilac Jugoremedije i potražuje deset miliona evra jer je ranije otkupio potraživanje Hipo banke od te fabrike. Taj fond se, pored trgovinom nekretninama, bavi i otkupom potraživanja, najviše u jugoistočnoj Evropi. Ukupni dugovi Jugoremedije iznose oko 25 miliona evra, a među poveriocima su i radnici kojima više meseci nisu isplaćene plate.
Jugoremedija je do sada oglašavana za prodaju 13 puta, a privatizovana je 2002. godine kada je kupio niški biznismen Jovica Stefanović Nini sa kojim je, zbog raznih zloupotreba u poslovanju, država raskinula ugovor posle pet godina.
Jugoremedija je tipičan primer kako su sistematski likvidirane domaće državne fabrike lekova, kako bi to tržište prešlo u ruke stranog privatnog kapitala. Takođe, slučaj Jugoremedija je najbolji pokazatelj da je privatizacija pljačkaški proces koji upropašćava uspešna preduzeća.
Jugoremedija je veoma dobro poslovala kao firma u vlasništvu države sve dok je buržoaski proimperijalistički režim DOS-a nije prodao buržoaskom poslodavcu Jovici Stefanoviću Niniju 2002. godine. On je brojnim finansijskim malverzacijama fabriku doveo na rub propasti zbog čega je vlast bila prinuđena da raskine privatizacioni proces.
Nakon toga upravljanje fabrikom preuzeli su radnici i ona je počela da posluje veoma uspešno i profitabilno na tržištu. Umesto da prepusti fabriku radnicima, koji su izabrali rukovodstvo iz svojih redova i bili spremni da nastave sa proizvodnjom, u decembru 2012. godine zbog dugova koje je fabrici naneo upravo kapitalista Jovica Stefanović Nini, odlazeće dosovske vlasti proglašavaju stečaj u fabrici koja je potpuno normalno radila a njene radnike ostavljaju bez posla.
Prodajom Jugoremedije iz stečaja za budzašto i bez garancija da će u fabrici biti nastavljena proizvodnja lekova, buržoaska proimperijalističke vlast Srpske napredne stranke jasno demonstrira da je dosledni nastavljač rasprodaje opštenarodne imovine koju je započeo DOS.
NKPJ zahteva da se prodaja Jugoremedije odmah poništi, da se ukine stečajni postupak, svi zaposleni vrate u fabriku i da država obezbedi njen nesmetan rad. Epidemija korona virusa je potvrdila da je problem Srbije što se sve fabrike lekova nalaze u vlasništvu privatnog kapitala i da je nasušna potreba da one budu u vlasništvu države kako bi građani mogli da računaju na redovnu proizvodnju i dovoljne količine lekova i drugih medicinskih preparata po pristupačnim cenama. U tom smislu je nužna obnova Jugoremedije, deprivatizacija Galenike i svih drugih privatizovanih fabrika lekova u Srbiji.
Sekretarijat NKPJ,
Beograd,
16. 09. 2020.