ДОЛЕ АНТИКОМУНИСТИЧКИ ЗАКОН! СОЛИДАРНОСТ СА ЧЕШКИМ КОМУНИСТИМА!
НКПЈ изражава солидарност са члановима Комунистичке партије Чешке и Моравске (КСЧМ), након одлуке председника Чешке да усвоји закон којим се криминализује комунистичка пропаганда. Овај гнусни закон правно изједначава комунизам и нацизам, и према њему свако ко „успоставља, подржава или промовише нацистичке, комунистичке и остале покрете који за циљ имају подривање људских права и слободна или ширење расне, етничке, религијске или класне мржње“ може добити казну затвора и до 5 година.
Овај закон, као и њему слични, нема за циљ сузбијање нацизма, расизма и ксенофобије, већ је искључиво усмерен против комуниста, који у Чешкој уживају велику популарност. Овим законом „класна мржња“ изједначава се са расизмом и ксенофобијом – другим речима, класна борба, сваки отпор раничке класе против буржоазије, на овај начин се ставља ван закона. Чешка буржоазија усвајањем овог закона следи пример балтичких земаља и Пољске које већ годинама прогоне комунисте, а које се опет угледају на фашистички режим у Кијеву.
Антикомунизам у овим и осталим земљама Европске уније није случајна појава, већ последица систематског покушаја ЕУ бирократа да сломе отпор експлоатацији и ратовима које узрокује западни империјализам, а чији су најжешћи и најискренији противници управо комунисти.
Власти у Чешкој, које су део империјалистичког савеза кроз чланство у ЕУ и НАТО, овим законом таргетирају пре свега лево-патриотску коалицију Стачило! (Доста!) коју предводи Катерина Конечна, председница КСЧМ. Ова коалиција изражава непоколебљив став против империјалистичких ратова, противи се слању оружја кијевском режиму, санкцијама Русији и Белорусији и залаже се за рефередум о изласку Чешке из ЕУ и НАТО-а. Као таква, она је једина искрена опозиција не само чешким властима, већ целокупном апарату Европске уније и НАТО-а. Коалиција тренутно поседује 2 места у европском парламенту, неколико десетина места у регионалним парламентима и неколико стотина општинских одборника, од чега је највећи број комуниста. Недавна истраживања показују да би на парламентарним изборима који треба да се одрже у октобру коалиција освојила 5% гласова, колики је цензус за улазак у парламент. Управо овакви подаци брину проевропске политичаре у Чешкој, који прибегавају репресији како би осујетили вољу чешког народа.
Западни империјалисти више се и не претварају да верују у митове о „демократији“, „људским правима“ и „слободи говора“. Примери хапшења анти-ЕУ председничког кандидата у Румунији, као и про-европски протести у Словачкој и Грузији показују да су империјалисти и њихове слуге спремни погазе и сопствене законе уколико им такви нису од користи. Данас су ти исти непријатељи народа ударили на комунисте у Чешкој, а сутра се то може десити у било којој земљи која следи „европске вредности“ – укључујући и Србију.
НКПЈ изражава солидарности са чешким комунистима, анти-империјалистима и патриотама, у исто време истичући да је једино анти-империјалистичка коалиција, коју предводе комунисти, способна да донесе независност, једнакост и просперитет чешком народу. Ми као комунисти у Србији истичемо потребу за стварањем сличног лево-патриотског, анти-империјалистичког фронта и у нашој земљи, јер једино такав фронт може да заштити не само комунисте, већ целокупан радни народ, од сценарија сличних чешком, пољском, па чак и украјинском.
Секретаријат НКПЈ,
Београд,
18.07.2025.

НКПЈ ПРИСУТНА НА ОСНИВАЊУ СОВИНТЕРНА
СРЕЋАН ПРВИ МАЈ
ОСТАВКА ЗА МИНИСТРА ЂУРИЋА
ПРАВДА, БОРБА, 1. МАЈ
ПОСЛЕДЊИ ПОЗДРАВ ДРУГУ ТИБОРУ ЗЕНКЕРУ
ГНУСНО СКРНАВЉЕЊЕ СПОМЕНИКА ЦРВЕНОЈ АРМИЈИ