НКПЈ У ДЕСЕТОДНЕВНОЈ ПОСЕТИ КУБИ

Извршни секретар Нове комунистичке партије Југославије (НКПЈ), друг Александар Ђенић, боравио је у десетодневној посети социјалистичкој Куби.
Дана 29. јануара 2025. године, друг Александар Ђенић одржао је предавање на тему „Рефлексија револуционарних и контрареволуционарних процеса у XX и XXI веку – случај Југославија“ у оквиру ВИ међународне конференције „За светски баланс“, која се одржала у Хавани од 28. до 31. јануара. Предавање је изазвало велики интерес у кубанској јавности.
Током боравка, друг Ђенић је био гост Савеза комунистичке омладине Кубе (УЈЦ), где је имао билатералне разговоре са секретаром за међународне односе, Mirthijom Јулијом Бросардом Орис у седишту кубанске омладине. Током разговора, истакнута је традиционално добра сарадња између УЈЦ-а и СКОЈ-а, са циљем њеног даљег унапређења у наредном периоду. Такође, договорена је конкретна сарадња између ове две омладинске организације. УЈЦ и СКОЈ су заједно чланови Светске федерације демократске омладине (WFDY), а закључено је да је главни задатак ових организација јачање антиимперијалистичке борбе.
Друг Ђенић је имао састанак и са представницима Кубанског института пријатељства са народима (ИЦАП) у седишту ове организације. Састанку су присуствовали председник ИЦАП-а, Фернандо Љорта (народни херој Кубе и члан чувене кубанске петорке), као и Ригоберто Зарза Ross, директор ИЦАП-а за Европу. Размењена су мишљења о заједничким активностима, које ће бити реализоване у наредном периоду.
Током посете, друг Ђенић је био гост и Комунистичке партије Кубе (PCC), где је у Централном комитету одржан билатерални састанак између НКПЈ и PCC-a. Испред НКПЈ присуствовао је извршни секретар, друг Александар Ђенић, док је испред PCC-a била другарица Еделис Сантана Круз из Одељења за међународне односе. На састанку су разматране кључне теме у вези са међународним комунистичким и антиимперијалистичким покретом. Другарица Сантана Круз захвалила је другу Ђенићу на солидарности коју НКПЈ пружа PCC-u и кубанском народу, као и на његовом излагању на конференцији „За светски баланс“.
PCC и НКПЈ договориле су реализацију низа заједничких активности, са посебним фокусом на окупљање антиимперијалистичких снага, чији је циљ јачање прогресивних покрета широм света.
На крају своје посете, друг Ђенић обишао је хаванску општину Ла Лиза, која броји 145.000 становника. Тамо га је примио Јоамел Акоста Моралес, председник скупштине Ла Лизе и посланик у Кубанској народној скупштини. Током посете, Ђенићу су представљене бројне установе ове општине, а учињен је и први корак ка успостављању побратимства између Ла Лизе и Земуна.





Секретаријат НКПЈ,
Београд,
09. 02. 2025.