САД-НАТО-ЕУ НЕ ИЗАЗИВАЈТЕ СУКОБ СА РУСИЈОМ – НЕ РАТУ!

Нова комунистичка партија Југославије (НКПЈ) изражава забринутост због све израженијих тензија и звецкања оружјем у Украјини. Реакционарна власт у Кијеву дужна је да оконча перфидне војне акције против Доњецке и Луганске Народне Републике и угрожавање њиховог територијалног интегритета и суверенитета. Власт у Кијеву је дужна да поштујући вољу грађана обезбеди мир и оконча сталне акције против области Доњецка и Луганска и омогући им аутономију, да прекину са провокацијама према народу Доњецке и Луганске Народне Републике и прогањањем комуниста, антифашиста и истинских украјинских патриота који су за братство са руским народом.
Ипак, главни кривац за овакву опасну ситуацију која прети чак и да увуче свет у нови Светски рат су налогодавци кијевске хунте са запада, у првом реду из САД. Бајденова администрација је послала оружје и другу „смртоносну помоћ“ у Украјину у вредности од 200 милиона долара и има 8.500 америчких војника у приправности, док у исто време америчко дипломатско особље и њихове породице повлачи из земље. НКПЈ осуђује мешање западног империјализма у покушају да се преко народа Украјине војно обрачунава са Руском федерацијом. Док лицемерно Москву оптужује да жели да изазове оружана дејства у Украјини управо је западни империјализам тај који их подстиче и подржава у покушају да војним путем заузме територију Доњецке и Луганске Народне Републике оправдано побуњених против проимперијалистичке и профашистичке агенде реакционарних власти у Кијеву.
Јасно је да су САД у озбиљним унутрашњим проблемима и да Бајдену треба ова криза да би амортизовао унутрашње проблеме и покушао да сачува положај САД у глобалним односима, као и да оправда постојање агресивног војног савеза оличеног у НАТО-у.
Као грађани државе која је прошла кроз грађански рат и НАТО агресију понављамо да рат није решење. Рат ће само продубити дубоке поделе у украјинском друштву, донети огромна разарања и људске губитке. Право народа Доњецке и Луганске Народне Републике на самоопредељење мора бити поштовано. Једини начин да житељи Украјине живе у истинском миру, слози и јединственој држави је пад са власти реакционарне проимперијалистичке кијевске хунте. Народ у свим деловима Украјине пропатиће ако до рата дође. Западни империјалисти и НАТО неће донети просперитет и демократију, већ само окупацију, експлоатацију и константне тензије, што народи Југославије могу најбоље посведочити.
Украјина је своје највеће цивилизацијске домете остварила у СССР-у, у братској слози и дружби с народом Русије и другим многобројним совјетским народима. Украјинци немају ближи народ од руског, а сукоб никако није у интересу ни Украјинаца ни Руса. Само у братској сарадњи и слози, у обновљеном СССР-у Украјина ће поново процветати а мир засигурно победити.
Секретаријат Нове комунистичке партије Југославије,
Београд,
14.02.2022.