ЈУГОСЛАВИЈА – ЦРНА ГОРА – СРБИЈА

Нова комунистичка партија Југославије (НКПЈ) најоштрије осуђује доношење Закона о слободи вероисповести у Црној Гори којим су у дискриминатирски положај доведени верници Српске православне цркве.
Док је буржоаски проимперијалистички режим Мила Ђукановића постигао договор са католичком и муслиманском верском заједницом у Црној Гори верници Српске православне цркве су потпуно неправедно доведени у подређен положај јер једино њихова верска заједница нема пуно право над имовином којом располаже. Доношењем таквог закона буржоаска проимперијалистичка власт Мила Ђукановића се меша у црквена питања и крши уставно начело о одвојености државе и цркве. На тај начин антинародни режим Мила Ђукановића удара на темеље односа државе и цркве успостављене у периоду социјалистичке Југославије коју је издао и у чијем разбијању је активно учествовао као марионета западног империјализма. НКПЈ најоштрије осуђује и бруталну интервенцију полиције против демонстраната који су се успротивили дискриминаторском закону као и дрским претњама које изричу представници антинародног проимперијалистичког режима.
Иако у потпуности одбацује и осуђује реакционарне ставове руководства Српске православне цркве по бројним питањима као што су покушај рехабилитације поражених квислингшких четничких и монархистичких снага из Другог светског рата, негирања права на абортус, однос према женама, као и срамну улогу у петооктобарском конктрареволуционарном пучу 2000, енормно богаћење њених истакнутих појединаца, и генерално недељење судбине народа којем је све горе док је црквеном руководству све боље, НКПЈ истиче да то не даје за право буржоаском проимперијалистичком режиму Мила Ђукановића да дискриминише и ускраћује верска права њеним припадницима у Црној Гори.
НКПЈ захтева да се дискриминаторски закон одмах укине и да буржоаски режим Мила Ђукановића престане са мешањем у верска питања и шиканирање Срба у Црној Гори.
Такође, НКПЈ најоштрије осуђује буржоаски проимперијалистички режим Александра Вучића у Србији који зарад слуганског односа према западном империјализму и савезничких односа са буржоаским проимперијалистичким режимом Мила Ђукановића равнодушно и без реакције на коју је дужан посматра кршење права Срба у Црној Гори на верско организовање. Таквим својим ставом Александар Вучић по ко зна који пут демонстрира да је заступник интереса западног империјализма и буржоазије а не радног народа.
НКПЈ поручује припадницима СПЦ који протестују у Црној Гори да се против кршења њихових верских права неће изборити следећи погрешан курс буржоаских проимперијалистичких партија које баштине четништво, великосрпски национализам и желе придруживање Црне Горе тамници народа Европској унији чији је једини циљ да богати буду још богатији а сиромашни још сиромашнији. Једини начин да се изборе за своја права је да се повежу за другим дискриминисаним слојевима становништва радницима, сеоским пролетаријатом, пензионерима, студентима, омладином, поштеном интелигенцијом, Југословенима, Црногорцима који су за братство са српским народом и да поведу одлучну борбу против западног империјализма и капиталистичке експлоатације.Само уједињен, без да дозволи да га поделе по било којој линији, радни народ Црне Горе може да да поведе одлучну борбу против западног империјализма и капиталистичке експлоатације и избори се за своја основна права. Истинску слободу и правду народ Црне Горе може стећи само уједињењем са Србијом у исту државу и обновом наше социјалистичке домовине Југославије.
Секретаријат НКПЈ,
Београд,
31. 12. 2019.