BOLNE POSLEDICE PRODAJE JAT-a

Avio kompanija Er Srbija je 10. novembra obavestila sve zaposlene da će biti ponuđen program dobrovoljnog odlaska uz otpremnine. Radnici su takođe obavešteni da će od decembra do marta plate biti smanjene, a koliko zavisiće od platnog razreda zaposlenih.
U planu je da Er Srbija smanji broj zaposlenih za 20 odsto što znači da bi bez posla ostalo oko 300 radnika. U obrazloženju zaposlenima koje je Er Srbija poslala uz obaveštenje o programu dobrovoljnog odlaska, navodi se da je kompanija osam meseci sprovodila racionalizaciju poslovanja i smanjivala troškove kako bi odgovorila na globalnu krizu u avio saobraćaju i da navodno više nije u stanju da podnese tako visok nivo troškova.
NKPJ ističe da je reč o sramnoj nameri poslovodstva Er Srbije, nekadašnjeg JAT-a, koja je u većinskom vlasništvu kompanije Etihad iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. Težnja Etihada da otpusti oko 300 zaposlenih još je podlija ako se zna da Vlada Srbije iz budžeta namerava da pomogne rad Er Srbije sa oko 150 miliona evra.
Potpuno je jasno da je jedini cilj otpuštanja radnika u Er Srbiji, uz dobijanje nepovratne pomoći od države, da se održi i po mogućstvu čak poveća visoka profitna stopa privatnog poslodavca iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. To je potpuno neprihvatljivo i NKPJ očekuje od države Srbije kao manjinskog vlasnika avio kompanije Er Srbija da se suprotstavi bezočnoj odluci Etihada i da spreči otpuštanje zaposlenih u nacionalnoj avio kompaniji što bi ugrozilo egzistenciju njihovih porodica u toku trajanja epidemije korona virusa.
NKPJ ističe da je namera da se otpusti oko 300 zaposlenih posledica štetne privatizacije JAT-a, čime je Srbija izgubila vlasništvo nad nacionalnom avio kompanijom koja bi mogla da joj donosi značajan profit. Shodno tome, naša redakcija zahteva da Vlada Srbije odmah raskine kupoprodajni ugovor sa Etihadom o prodaji JAT-a i ponovo preuzme puno upravljanje nacionalnom avio kompanijom.
Sekretarijat NKPJ,
Beograd,
15. 11. 2020.